Go to ...
RSS Feed

26/06/2017

Portret ojca Stanisława Augusta na aukcji w Paryżu

Portret Stanisława Poniatowskiego, olej na płótnie. Fot. katalog aukcyjny Thierry de Maigret.

Kilka dni temu w ofercie domu aukcyjnego Thierry de Maigret pojawił się portret ojca króla Stanisława Augusta, Stanisława Poniatowskiego (1676-1762). W katalogu aukcji płótno skojarzono z nazwiskiem Marcella Bacciarellego. Jest to oczywiście zupełnie nieuzasadnione, bowiem obraz z aukcji nie nosi żadnych cech twórczości Bacciarellego. Zapewne podstawą takiej atrybucji jest znany obraz pędzla Bacciarellego ze zbiorów Wersalu. Stanowi on pendant do wizerunku Konstancji z Czartoryskich Poniatowskiej (1695-1759), matki Stanisława Augusta, również ze zbiorów Wersalu. Dzieła te od 2000 r. znajdują się w depozycie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Oba płótna powstały w latach 1775-1777 z przeznaczeniem do Pokoju Audiencjonalnego Starego w Zamku Królewskim. Oba noszą numery inwentarza galerii Stanisława Augusta. Odziedziczone przez księcia Józefa Poniatowskiego, po jego śmierci przeszły na własność Marii Teresy Tyszkiewiczowej. W 1819 r. zostały zabrane z Łazienek i wysłane do niej do Francji. Nie wiadomo w jakich okolicznościach trafiły do zbiorów Wersalu.  W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie znajduje się miernej klasy, zredukowana do owalnego popiersia, warsztatowa wersja portretu ojca króla.

Obraz oferowany na aukcji w Paryżu to interesujące i godne uwagi dzieło dobrego pędzla, o wysokim poziomie wykonania, wzbogacające dotychczasową wiedzę o ikonografii członków rodziny ostatniego króla Polski.

Informacja o tej ofercie, za naszym pośrednictwem dotarła już do polskich instytucji muzealnych.

Skomentuj

Komentarze

Tags:

Inne artykuły z kategorii: Aktualności

O autorze: Mariusz Pilus,