Sensacyjne polonikum na aukcji w Szwecji!

Maksymilian Gierymski, Stadnina, olej na płótnie. Fot. Stockholms Auktionsverk.

Dosłownie przed kilkoma tygodniami zakończyła się wielka retrospektywna wystawa poświęcona twórczości Maksymiliana Gierymskiego (1846-1874) w Muzeum Narodowym w Krakowie. Przedwczesna śmierć artysty w wieku zaledwie 28 lat położyła kres rozwojowi jego niezwykłego talentu. Dlatego każde dzieło Gierymskiego, które pojawia się na rynku sztuki jest wielkim wydarzeniem.

Tym bardziej dzieło nieznane dotąd szerzej, a za takie można uznać płótno, które znalazło się w ofercie szwedzkiego domu aukcyjnego Stockholms Auktionsverk. Wystawiono tam obraz “Lekcja jazdy”, opatrzony sygnaturą „M. Gierymski. Munchen”, o wymiarach 65 x 96 cm z estymacją 43 000-48 500 euro.

W 1872 roku “Tygodnik Ilustrowany” nr (2) 277, zamieścił drzeworyt wykonany na podstawie tego obrazu. Płótno prezentuje najlepsze cechy malarstwa Gierymskiego a jednocześnie zaskakuje niezwykle jasną kolorystyką, zupełnie inną niż większość znanych nam obrazów Maksymiliana. Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z jednym z najlepszych płócien artysty. Pozostaje mieć nadzieję, że obraz zostanie zauważony, zweryfikowany i o ile potwierdzi się jego autentyczność, znajdzie się w zbiorach publicznych w Polsce.

INNE ARTYKUŁY Z KATEGORII: Aktualności

Cornelis Bega looted art

Obraz Cornelisa Begi – strata wojenna z Wrocławia na aukcji w Izraelu

Nie tylko Włoszka Anny Bilińskiej – nieznane studium z Académie Julian

strzelba Napoleona

Polska strata wojenna – strzelba ofiarowana przez Napoleona Wincentemu Krasińskiemu – w zbiorach muzealnych w USA