Sensacyjna oferta 6 listów Adama Mickiewicza na aukcji w Paryżu!!!

Na wczorajszej aukcji w domu aukcyjnym Artcurial, sprzedano 6 listów Adama Mickiewicza do Alfreda de Vigny (1797-1863) – francuskiego poety, dramturga i powieściopisarza epoki romantyzmu. Poeci poznali się za pośrednictwem Davida d’Angers na początku marca 1837 r. Korespondencja dotyczy napisanego przez Mickiewicza dramatu “Konfederaci barscy”, który miał zostać wystawiony w Paryżu. Listy pochodzą z okresu pobytu Mickiewicza w stolicy Francji, gdzie przebywał od 1832 roku (z przerwą na pobyt w Lozannie – 1839).

Fot. Communi Hereditate, Culture.pl, East News.

Listy o numerach VII, VIII i XI opublikował i przetłumaczył Stanisław Pigoń w kwartalniku “Pamiętnik Literacki” 53/3, 1962 r. Pozostałe 3 listy są prawdopodobnie nieznane. Cały zespół należał do archiwum Jana Sangniera, o czym świadczą pieczęcie własnościowe.

Fot. Artcurial, Communi Hereditate.

Rękopisy Mickiewicza należą do najcenniejszych i najrzadszych obiektów jakie pojawiają się na rynku aukcyjnym. W ciągu ostatnich dwunastu lat tylko 3 takie znalazły się w sprzedaży na aukcjach bibliofilskich! W tym kontekście pojawienie się na aukcji aż sześciu listów, na dodatek o takiej proweniencji, to nieprawdopodobna sensacja.
W roku 2009 wystawiony na aukcji list został sprzedany za kwotę 100 000 zł. W roku 2012 na aukcji w Krakowie, kolejny list za cenę 98 000 zł zakupiła Biblioteka Narodowa. Listy do Alfreda de Vigny oferowane wczoraj w Paryżu, w przeliczeniu na pln osiągnęły kwotę prawie 190 000 zł. co należy uznać za cenę okazyjną.

Fot. Artcurial, Culture.pl, East News, Communi Hereditate.

INNE ARTYKUŁY Z KATEGORII: Aktualności

Cornelis Bega looted art

Obraz Cornelisa Begi – strata wojenna z Wrocławia na aukcji w Izraelu

Nie tylko Włoszka Anny Bilińskiej – nieznane studium z Académie Julian

strzelba Napoleona

Polska strata wojenna – strzelba ofiarowana przez Napoleona Wincentemu Krasińskiemu – w zbiorach muzealnych w USA